יום שישי , 24 נובמבר 2017
Home >> Uncategorized >> פג תוקפה של ממשלת האחדות הפלסטינית כך הודיע היום דובר החמאס.

פג תוקפה של ממשלת האחדות הפלסטינית כך הודיע היום דובר החמאס.

סוכנות הידיעות מען מפרסמת כי דובר החמאס הודיע כי הממשלה שהכריזה על אחודה בקיץ , אינה קיימת יותר וחייב להיות דיאלוג שיקבע את עתיד הממשלה הפלסטינית.  הוא הוסיף כי חמאס  אינו מעוניין בפילוג ודווקא מעוניין באחדות, אך ציין כי פג תוקפה של ממשלת הפיוס.   he national consensus government declared by Hamas and Fatah this summer has finished its interim ...

סוכנות הידיעות מען מפרסמת כי דובר החמאס הודיע כי הממשלה שהכריזה על אחודה בקיץ , אינה קיימת יותר וחייב להיות דיאלוג שיקבע את עתיד הממשלה הפלסטינית.  הוא הוסיף כי חמאס  אינו מעוניין בפילוג ודווקא מעוניין באחדות, אך ציין כי פג תוקפה של ממשלת הפיוס.

 

he national consensus government declared by Hamas and Fatah this summer has finished its interim term, the Hamas movement said Sunday.

Hamas spokesman Sami Abu Zuhri said in a news conference in Gaza City that the unity government's six-month term had expired, and that dialogue should be resumed on a national level to discuss the future of the government.

Any decision on whether the government should be disbanded or continued or be reshuffled must be made only through national dialogue and consensus, Abu Zuhri said.

Hamas "isn't interested in incitement, but rather seeks to maintain national unity," he said.

תגובות

תגובות

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


7 − אחד =

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com